Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów  jest to występowanie nadmiernego bólu wywołanego czynnikami termicznymi (ciepło, zimno), chemicznymi ( kwaśne, słodkie) lub mechanicznymi (szczotkowanie zębów). Nadwrażliwość może dotyczyć całkiem zdrowych zębów lub też zębów z ubytkami przyszyjkowymi, płytkimi ubytkami próchnicowymi, recesją dziąseł lub startą powierzchnią szkliwa.

W gabinecie do leczenia nadwrażliwości stosuje się preparaty do wcierania we wrażliwe zęby lub ich lakierowana. Efektywność leczenia nadwrażliwości w dużej mierze zależy od nawyków higienicznych i dietetycznych pacjenta. Częste spożywanie cytrusów, soków z cytrusów, napojów gazowanych znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Z kolei nieprawidłowa technika szczotkowania i płytka nazębna mogą przyczynić się do odsłaniania wrażliwych tzw. szyjek zębów.

Pomijając zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym wspomagająco należy stosować pasty do zębów wrażliwych.

 Zabiegi znoszące nadwrażliwość są skuteczne ale niestety muszą być powtarzane (częstość koniecznych zabiegów jest różna u różnych osób) gdyż nie ma środków trwale znoszących nadwrażliwość.