Trzecie zęby czyli implanty

artykuł Małgorzaty Brzukowskiej z Prywatnego Centrum Stomatologicznego Eurodental, konsultowany z lek. stom. Agnieszką Sicińską

Utracone zęby można nabudować na wszczepach kostnych (zwane implantami), które zastępują korzeń zęba.

Wszyscy chcemy dobrze wyglądać, mieć ładne zęby. Tracimy je nierzadko z różnych powodów. Szukamy wtedy pomocy u stomatologów, których zadaniem jest nie tylko przywrócenie możliwości właściwego rozdrabniania pokarmów, ale także estetyki naszego uzębienia.

Istnieje kilka sposobów uzupełnienia braków zębowych w celu odzyskania szerokiego uśmiechu, ale najbardziej zbliżonym do naturalnego jest implant.

Jeżeli brakuje jednego zęba, a obok są dwa zdrowe, to żeby uzupełnić ten jeden ząb tradycyjnym sposobem, należy oszlifować pod korony dwa zdrowe i dołączyć do tego trzeci ząb. Implanty mają tę zaletę, że można je wstawić między dwa zdrowe zęby, które pozostają nienaruszone.

Implant jest tytanowym elementem, który umieszczony w kości szczęki czy żuchwy zastępuje korzeń utraconego zęba. Ta metoda leczenia może być stosowana zarówno w przypadku braku pojedynczego zęba, kilku, jak również przy całkowitym bezzębiu. W zależności od potrzeby lekarz umieszcza w szczęce lub/i żuchwie odpowiednią liczbę implantów, na których opiera się później uzupełnienie protetyczne.

Czy każdy może mieć implant?

Aby ocenić, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do stosowania leczenia implantami, należy przeprowadzić z nim szczegółowy wywiad medyczny i stomatologiczny. Tak jak w przypadku innych metod leczenia, istnieją pewne przeciwwskazania bezwzględne i względne. Do bezwzględnych zaliczamy:

Przeciwwskazania względne to:

Przed zabiegiem

Przed planowanym zabiegiem umieszczenia implantów należy wyleczyć wszystkie stany zapalne jamy ustnej, próchnicę. W razie występowania chorób ogólnoustrojowych przygotowanie do zabiegu trzeba prowadzić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym pacjenta.

Niezbędne jest również wykonanie zdjęcia panoramicznego wszystkich zębów - pantomogramu. Zdjęcie to dostarcza lekarzowi informacji o ilości i jakości tkanki kostnej, w której ma być umieszczony implant. Jeszcze do niedawna brak odpowiedniej ilości kości wykluczał możliwość wszczepienia implantu. Dziś, na szczęście, nie stanowi to już przeciwwskazania do tej metody leczenia, ponieważ istnieją techniki pozwalające na uzupełnienie braku kości za pomocą przeszczepu kości lub zastosowanie preparatów kościozastępczych. Aby implant był skuteczny przez wiele lat, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Pacjent powinien wiedzieć, jak należy je myć, aby osiągnąć zadowalający lekarza efekt, więc często musi być poddany okresowi próbnemu, w którym będzie skutecznie utrzymywał higienę jamy ustnej na odpowiednio wysokim poziomie.

Podczas i po zabiegu

Zabieg przeprowadza się w specjalnie do tego celu przygotowanym gabinecie stomatologicznym przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, więc jest całkowicie bezbolesny. Lekarz rozcina błonę śluzową wyrostka zębodołowego i umieszcza implant we wcześniej zaplanowanym miejscu, używając przeznaczonego do tego celu jednorazowego sprzętu. Zabieg trwa 1-2 godziny w zależności od liczby umieszczanych implantów (małych, podobnych do śrubek elementów z tytanu) i kończy się zszyciem błony śluzowej, a pacjent wraca do domu.

Może być trochę opuchnięty i odczuwać ból, który ustępuje po zażyciu środka przeciwbólowego. Musi dokładnie płukać jamę ustną po każdym posiłku, a przy myciu zębów uważać, aby nie zerwać założonych szwów. Pacjenci często porównują swoje samopoczucie po zabiegu do tego, jakie występuje po usunięciu zęba mądrości.

Po zabiegu przez około tydzień nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych, uprawiać obciążających organizm sportów, jeść twardych i ostro przyprawionych potraw.

Po 7-10 dniach lekarz zdejmuje założone szwy i pozostaje czas na tzw. proces osteintegracji, który trwa od ł do 6 miesięcy w zależności od tego, gdzie umieszczony jest implant. Po tym okresie lekarz przystępuje do następnego etapu pracy, który polega na umieszczeniu łącznika między implantami a koroną zęba. Po wygojeniu się dziąsła pobiera wycisk jamy ustnej, na podstawie którego protetyk buduje koronę nowego zęba. Ostatnim etapem jest przykręcenie korony zęba do wcześniej założonego łącznika.

Pacjent z nowym pięknym uśmiechem nie jest jednak zwolniony z systematycznych wizyt u swojego stomatologa. Obowiązuje go nadal ścisłe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i stała kontrola stanu uzębienia (co 3 miesiące lub co pół roku). Kontrole mają na celu sprawdzanie, czy nic się nie poluzowało, czy nic się nie dzieje z dziąsłem dookoła implantu, czy pacjent dobrze sobie radzi z myciem zębów.

Większość osób poddających się zabiegowi wszczepienia implantów może liczyć na to, że odbudowane brakujące zęby będą służyć im do końca życia.

  •  
  • Niezwykłe zalety tytanu stawiają go na pierwszym miejscu wśród współczesnych materiałów protetycznych. Jest on 5 razy lżejszy od złota, odznacza się niewielkim przewodnictwem cieplnym, w pełni scala się z tkanką kostną.